Nameserver (také znám jako DNS server) je systém, jehož hlavním úkolem je převádět doménové jména a vyměňovat IP adresy. DNS servery jsou organizovány hierarchicky. Díky DNS si nemusíme pamatovat samotné IP adresy cílových serverů, ale jen překlad jejich názvu (například místo IPv4 adresy 212.20.102.110
si stačí pamatovat starlab.cz
).
Na světě se nachází 13 kořenových (root) serverů, na kterých závisí správná funkčnost internetu. Tyto servery poskytují dalším DNS serverům kořenový zónový soubor, který udává polohu autoritativních serverů pro doménu nejvyšší úrovně.
Když chce koncový počítač dosáhnout určité domény (například starlab.cz
), dotáže se na lokální server, jehož adresu počítač obvykle obdrží pomocí DHCP. Pokud tuto doménu nezná, obrátí na jeden z autoritativních serverů a přepošle mu dotaz. Kořenový server tuto informaci nezná, zná ovšem servery obstarávající tázanou doménu nejvyššího řádu, takže je pošle tazateli. Ten vybere jeden z nich, a pošle mu dotaz na hledanou doménu, které chce dosáhnout. Server opět tuto informaci nezná, ale pošle zpět servery týkající se tázané domény (ns0.starlab.cz
a ns1.starlab.cz
). Lokální DNS znovu pošle dotaz na jeden z navrácených serverů, který mu již poskytnou hledanou IP adresu. Tuto IP nakonec obdrží počítač prostřednictvím lokálního DNS.
Pokud z nějakého důvodu nechcete používat nameservery Starlabu, můžete si nastavit svůj. V sekci Domains vyberte “Domain list” a následně zvolte vaší doménu, které chcete upravit nameserver. Pod záložkou nameservers zvolíme “Use own nameservers”.
Při správě nameserverů můžete již použít existující NSSet, nebo si vytvořit nový. NSSet je sada jmenných serverů, která je označena identifikátorem. Glue záznam je IP adresa name serveru. Nameservery můžete přidávat dole, další nameservery přidáte pomocí “add server”.